Żeglarstwo w Gminie Dziwnów od lat pełniło bardzo ważną rolę. Działający tutaj przez dziesięciolecia Ośrodek Sportów Wodnych stanowił miejsce, gdzie koncentrowały się wysiłki żeglarskich miłośników, był również doskonałą bazą do nauki dla każdego zainteresowanego jachtowymi tajnikami.
To właśnie w OSW swoje pierwsze kroki stawiało wielu późniejszych żeglarskich wychowawców i trenerów, to także tutaj morską edukację przechodzili lokalni pasjonaci morskich wypraw pod żaglami. Dzisiaj, dzięki rozbudowie w ostatnich latach żeglarskiej infrastruktury, Dziwnów może się pochwalić nie tylko marinami i przystaniami, ale też rozgłosem i bardzo pozytywną opinią w żeglarskim środowisku.
Celujące oceny wystawiają miastu także żeglarskie federacje, które dostrzegły w Dziwnowie potencjał, sytuujący je w gronie organizatorów regat o mistrzowskim charakterze. Pamiętać bowiem należy, że położenie gminy pozwala na korzystanie z akwenów morskich i tzw. wewnętrznych (czyli Zalewie Kamieńskim/Zatoce Wrzosowskiej), które w opinii żeglarskich decydentów są niemal wymarzonym obszarem do rozgrywania zawodów.

Warta podkreślenia jest również obecność Dziwnowa na trasie tzw. Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, czyli sieci zmodernizowanych portów i przystani jachtowych znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Żeglowanie trasami szlaku to obok wizyt w przebudowanych i nowoczesnych portach, także często podkreślane wyjątkowe doznania krajobrazowe.
To także doskonały sposób na tzw. „wodny wypoczynek”, który właśnie za sprawą szlaku staje się coraz popularniejszy.

Więcej na temat żeglarstwa i sportów wodnych w Gminie Dziwnów, można znaleźć na stronie: www.dziwnow4sailing.pl

Aktualnie na terenie Gminy Dziwnów działa Klub Sportów Wodnych „Baltic” Dziwnów oraz wspierający jego działania Ośrodek Sportów Wodnych.


Na żeglarską infrastrukturę Gminy Dziwnów składają się:

MARINA CAŁOROCZNA – PORT JACHTOWY
Główny port jachtowy został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie portu rybackiego, a jego konstrukcję oparto na bardzo ciekawych założeniach architektonicznych. Prace budowlane zakończono w październiku 2013 roku, a finalne oddanie do użytku miało miejsce w listopadzie tego samego roku. Nowo wybudowana Marina już od pierwszego dnia zaczęła budzić bardzo duże zainteresowanie, które wynikało nie tylko z samego kształtu portu, ale też jego położenia na bardzo ważnym szlaku wodnym.
Wejście do portu usytuowane jest od strony cieśniny Dziwna, ale jeszcze przed mostem zwodzonym, co ułatwia swobodną komunikację z akwenem morskim. Akwatorium mariny jest cofnięte w głąb lądu, przez co nie ma bezpośredniego oddziaływania wód i prądów rzecznych.
Marina jest wyposażona w postumenty do poboru prądu i wody. Budynek portowy, spełniający jednocześnie rolę bosmanatu, jest wyposażony w pełny węzeł sanitarny (toalety, prysznice), do tego salę konferencyjno-klubową i kawiarnię. Po modernizacji w czerwcu 2018 roku, na terenie portu powstała hala do zimowania jachtów oraz dodatkowy budynek z prysznicami, umywalnią oraz pralnią. Docelowo marina może pomieścić około 60 jednostek o maksymalnej długości 12 metrów. Teren mariny jest monitorowany, a całość obszaru uzupełniają parkingi wewnątrz i na zewnątrz portu oraz bezpośrednio przylegający, oddany w roku 2015 park z placem zabaw dla dzieci.

Port Jachtowy
– Dziwnów, ul. S. Żeromskiego 30, Tel. kom. 501 958 836
– Współrzędne: 54°01’14’’N, 14°44’30’’E
– Głębokość toru: 3,5m
– Głębokość portu: 3,5m
– Manewrowanie: silnik
– Zimowanie łodzi: ląd
– Dostępne: WC, pralnia, prąd, parking, prysznic, Internet, woda pitna.
– W promieniu 1 kilometra: paliwo, sklep, lekarz, bankomat, gaz, bar, apteka
– Email: port@dziwnow.pl; marinadziwnow@gmail.com; www.portdziwnow.pl


MARINA/PRZYSTAŃ SEZONOWA
Uzupełnieniem całorocznego portu jachtowego jest tzw. Przystań Sezonowa, która została oddana do użytku wiosną 2012 roku, a która stanowiła pierwszy element tworzenia nowej, budowanej w oparciu o europejskie standardy i fundusze, żeglarskiej infrastruktury.
W ramach tej inwestycji, (budowa mariny całorocznej była wówczas na etapie prac projektowych) powstała sezonowa przystań jachtowa wzdłuż bulwaru Wybrzeże Kościuszkowskie (od strony zatoki wrzosowskiej).
Cumować tutaj (przy pływających pomostach) może 30 jachtów. Przy nabrzeżu stoją postumenty poboru prądu i wody. Na terenie przystani jest budynek z pełnym zespołem sanitarnym oraz pomieszczenia dla bosmana. Przystań jest czynna w okresie od maja do września. Cały teren przystani jest monitorowany.

Przystań Sezonowa
– Dziwnów, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 2a, Tel. kom. 505 589 641
– Współrzędne: 54°01’34’’N, 14°46’03’’E
– Głębokość toru: 3,5m
– Głębokość portu: 2,5 – 3,5m
– Manewrowanie: silnik
– Dostępne: WC, pralnia, prąd, parking, prysznic, Internet, woda pitna.
– W promieniu 1 kilometra: paliwo, sklep, lekarz, bankomat, gaz, bar, apteka
– Email: marinadziwnow@gmail.com


PIRS MIĘDZYWODZIE
Pirs w Międzywodziu, to obok całorocznego Portu Jachtowego czy Przystani Sezonowej (położonych w Dziwnowie), kolejne miejsce w Gminie Dziwnów, przygotowane specjalnie z myślą o żeglarzach i miłośnikach wodnej turystyki. Usytuowanie pirsu na szlaku rejsów po Zatoce Kamieńskiej i w kierunku Wolina czyni z niego również bardzo wygodne miejsce do postoju i odpoczynku.

Dzięki temu również Międzywodzie staje się atrakcyjnym miejscem do odwiedzin, nie tylko przez zwyczajowo odwiedzających tą miejscowość turystów „lądowych”, ale też podróżujących drogą wodną. Pirs Międzywodzie wchodzi w skład gminnego zespołu portowego. Jest wyposażony w postumenty do poboru prądu i wody. Prowadzi do niego wyremontowana w minionym roku ulica Zatoczna.

Pirs Międzywodzie
• Międzywodzie, ul. Zatoczna, Tel. kom. 501 958 836
• Email: port@dziwnow.pl; marinadziwnow@gmail.com; www.portdziwnow.pl
• Współrzędne: 53°59’54.79’’N,  14°42’07.11’’E
• Liczba miejsc: 18
• Głębokość toru: 3,0m
• Głębokość portu: 3,0m
• Manewrowanie: silnik
• Dostępne: parking.
• W promieniu 1 kilometra: sklep, bankomat, gastronomia, apteka.


WYWIAD Z GRZEGORZEM JÓŹWIAKIEM, BURMISTRZEM DZIWNOWA, DOTYCZĄCY ROZWOJU ŻEGLARSTWA W GMINIE DZIWNÓW (czerwiec 2018):

ŻEGLARSKIE PLANY INWESTYCYJNE
Najbliższe miesiące i lata to z jednej strony tworzenie otoczenia infrastrukturalnego dla wybudowanych już marin, z drugiej zaś aktywne ich promowanie. Fakt obecności Dziwnowa na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim także jest warty podkreślenia, bowiem sprzyja rozpoznawalności naszej gminy wśród żeglarzy. A tych z roku na rok jest u nas coraz więcej. Od lat funkcjonuje również w Dziwnowie Ośrodek Sportów Wodnych, zaś od minionego roku (2017) nowo utworzony klub żeglarski (KSW „BALTIC” DZIWNÓW). Myślimy o tym, aby obie te formy żeglarskiego kształcenia dość znacząco rozwinąć. Potencjał, jak się okazuje, mamy spory, możliwości także, a położenie geograficzne wręcz wymarzone.
Zakończenie remontu portu rybackiego (w roku 2015) w pewnym stopniu także podnosi nasze możliwości żeglarskie, bowiem wspólnie z Portem Jachtowym powstał spory kompleks portowy, który posiada właściwie zaplecze logistyczne. Obie te jednostki portowe, choć o odrębnym przeznaczeniu, mogą jednak funkcjonować w symbiozie, która pozwoli na dynamiczny i korzystny dla każdego rozwój.
Podsumowując – od 2012 roku, kiedy jako pierwsza została oddana do użytku Przystań Sezonowa, udało się wiele. Jeśli dołożymy do tego zakończoną w czerwcu (2018) rozbudowę Portu Jachtowego (dodatkowy budynek sanitarny oraz hala do zimowania jachtów) czy zdobyte przez lata doświadczenie regatowe, to z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że żeglarsko staliśmy się nie tylko rozpoznawalni, ale też cenieni jako partner i organizator (w kraju, Europie i świecie). 
Co jednak ważne – inwestycje w infrastrukturę żeglarską i morską, dają także wymierne korzyści mieszkańcom, także tym, którzy z żeglarstwem nie są w jakiś szczególny sposób związani. Drogi dojazdowe do marin i przebudowy już istniejących czy remont portu rybackiego – na tym korzystamy wszyscy. Na tym jednak nie koniec. Plany rozwojowe są długie i rozłożone na lata, ale stworzone w ostatnich latach fundamenty są na tyle mocne, aby na ich bazie podejmować się kolejnych wyzwań.

REGATY ORGANIZOWANE PRZEZ DZIWNÓW
Odkąd powstały nowe mariny, zainteresowanie żeglarzy Dziwnowem osiągnęło rekordowe wręcz rozmiary. Żeglowanie stało się w ostatnich latach bardzo modne, a co szczególnie ważne, coraz bardziej dostępne. Jachtów przybywa, a Dziwnów z racji swojego położenia i zaplecza portowego staje się niemal obowiązkowym punktem w turystyce wodnej. Jednak na turystyce rzecz się nie kończy, bowiem walory jakie oferuje gmina dostrzegają też żeglarskie federacje czy organizatorzy regat. W tym kontekście szczególnie pamiętny był dla nas rok 2014.  Byliśmy wówczas organizatorami Mistrzostw Świata w klasie Laser Radial. Wydarzenia, które w pełnym tego słowa znaczeniu otworzyło nas na świat. Wysokie oceny dotyczące organizacji i atmosfery tego wydarzenia, zaowocowały w roku 2015, kiedy byliśmy gospodarzami Mistrzostw Świata w klasie Optimist.

Warto przy tym pamiętać, że w rywalizacji o możliwość organizacji tych zawodów, Dziwnów stanął w jednym rzędzie nie tylko z dużymi, światowymi ośrodkami żeglarskimi, ale też krajami, gdzie z racji warunków pogodowych, żeglarstwo można uprawiać cały rok. Wybranie nas do organizacji było bardzo dużym wyróżnieniem i zaszczytem, ale też wyzwaniem. Stawka była bardzo duża, ale poradziliśmy sobie z tym w opinii uczestników i grona sędziowskiego celująco.
Regaty mistrzowskie nie były jednak jedynymi. Od kilku już lat nasz sezonowy kalendarz jest wypełniony zawodami organizowanymi w szeregu klasach. Krótko mówiąc – dzieje się u nas wiele, ale nie mniej jeszcze przed nami. Zaistnieliśmy nie tylko na żeglarskiej mapie Polski, ale też w świadomości wielu ważnych w światowym żeglarstwie osób. I choć wiemy, że pracy przed nami jeszcze sporo, to mając tak dobre notowania, łatwiej jest tworzyć dobrą markę, którą mamy nadzieję, Dziwnów stopniowo się staje.

ZACHODNIOPOMORSKI SZLAK ŻEGLARSKI
Obecność na szlaku jest dla nas bardzo ważna, bowiem dzięki temu jesteśmy częścią flagowej inwestycji żeglarskiej w tej części kraju. Powstające w różnych miejscach nowe mariny, rozwijająca się infrastruktura związana nie tylko z żeglarstwem, ale i całym zapleczem sportów wodnych, sprzyja też kolejnym inwestycjom.
Dzięki temu, stajemy się jako cały region bardzo atrakcyjni turystycznie, a przy okazji też inwestycyjnie – powstają nowe bazy noclegowe, drogi dojazdowe, rozwija się zaplecze gastronomiczne, sprzętowe. Innymi słowy warto tu wydawać pieniądze, bowiem turystyka wodna może być (i powoli staje się) jednym z filarów nie tylko promocji regionu, ale i jego dochodów. A o tym, że cały szlak jest bardzo malowniczo położny i oferuje rzadko spotykane doznania krajobrazowe, wspominać chyba nie muszę. Przekonać się o tym może każdy osobiście. Gorąco do tego zachęcam. Wystarczy jacht, małe grono znajomych, odrobina doświadczenia i można ruszać na wodę.

Podsumowując – idea szlaku i wizja jego rozwoju jest w moim odczuciu bardzo dobrze przemyślana i wzorcowo realizowana. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że budowanie marki całego szlaku odbywa się bardzo sprawnie (czego dowodem są pełne porty w sezonie) i skutecznie, przyszłość tego przedsięwzięcia, rysuje się w naprawdę dobrych kolorach.

Oczywiście Dziwnów i cała gmina, co zrozumiałe, są mi najbliższe, jednak z dużą satysfakcją patrzę też na możliwość współpracy w ramach szlaku z innymi gminami czy podejmowania z nimi wspólnych projektów.
Takie partnerskie podejście, razem z władzami na szczeblu wojewódzkim, będzie sprzyjało nie tylko każdemu z osobna, ale też formule szlaku jako całości. My, ale też wielu moich kolegów z innych gmin, jesteśmy na takie wspólne działanie otwarci.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ DZIWNÓW I CZY LEPIEJ OD STRONY WODY CZY LĄDU ?
Odpowiem tak – z każdej strony. Każdego, bez względu na to, skąd przypłynie czy przyjedzie, będziemy gościli tak samo serdecznie. A nasze położenie, unikalne nie tylko w skali kraju, ale też Europy, pozwala na korzystanie nie tylko z akwenów śródlądowych, ale też morskich. Dzięki marinom jesteśmy w stanie przyjąć dość dużo jachtów, zapewniając im jednocześnie odpowiednie zaplecze postojowe. Docenili to liczni goście, którzy swoje rejsy po szlaku właśnie w Dziwnowie przerywali na kilka dni dłużej. Dlaczego ?
Pewnie dlatego, że latem, choć nie tylko wtedy, wiele się u nas dzieje. Nasza sezonowa oferta jest tak skrojona, aby każdy mógł znaleźć tu coś ciekawego dla siebie, a osią przewodnią całości jest ruch i aktywny wypoczynek. Nie zapominamy jednak i o tych, którzy cenią sobie spokój i nieco wolniejszy tryb funkcjonowania. Sport i jego promocja czy to w ujęciu wyczynowym czy rekreacyjnym, to hasła od lat wpisane w niemal każde nasze przedsięwzięcie.

Życząc wszystkim żeglarzom pomyślnych, silnych wiatrów, zapraszam do Dziwnowa :-).