Od kilku lat gmina Dziwnów rozbudowuje swoją żeglarską infrastrukturę, tworząc z szeroko pojętych sportów wodnych jeden ze swoich turystycznych filarów. Powstałe w ostatnich latach porty jachtowe (przystań sezonowa i całoroczna) pozwalają na trwałe usytuowania Dziwnowa w gronie liczących się ośrodków żeglarskich. Dzięki temu poza standardową obsługą jednostek turystycznych, organizowane są także regaty, w których biorą udział wyczynowi żeglarze, a położnie gminy pozwala na korzystanie z akwenów morskich i tzw. wewnętrznych (czyli zatoce kamieńskiej), które w opinii żeglarskich federacji są niemal wymarzonym obszarem do rozgrywania zawodów.

MARINA CAŁOROCZNA – PORT JACHTOWY
Główny port jachtowy został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie portu rybackiego, a jego konstrukcję oparto na bardzo ciekawych założeniach architektonicznych. Prace budowlane zakończono w październiku 2013 roku, a finalne oddanie do użytku miało miejsce w listopadzie tego samego roku. Nowo wybudowana Marina już od pierwszego dnia zaczęła budzić bardzo duże zainteresowanie, które wynikało nie tylko z samego kształtu portu, ale też jego położenia na bardzo ważnym szlaku wodnym. Wejście do portu usytuowane jest od strony cieśniny Dziwna, ale jeszcze przed mostem zwodzonym, co ułatwia swobodną komunikację z akwenem morskim.
Akwatorium mariny jest cofnięte w głąb lądu, przez co nie ma bezpośredniego oddziaływania wód i prądów rzecznych. Marina jest wyposażona w postumenty do poboru prądu i wody. Budynek portowy, spełniający jednocześnie rolę Zarządu Portu razem z bosmanatem, jest wyposażony w pełny węzeł sanitarny (toalety, prysznice), do tego salę konferencyjno-klubową i kawiarnię. Docelowo marina może pomieścić około 60 jednostek o maksymalnej długości 12 metrów. Teren mariny jest monitorowany, a całość obszaru uzupełniają parkingi wewnątrz i na zewnątrz portu oraz bezpośrednio przylegający, nowo oddany park z bardzo ciekawymi szlakami spacerowymi.

Port Jachtowy
– Dziwnów, ul. S. Żeromskiego 30, Tel. +48 91 38 11 235; kom. 501 958 836
– Współrzędne: 54°01’14’’N, 14°44’30’’E
– Głębokość toru: 3,5m
– Głębokość portu: 3,5m
– Manewrowanie: silnik
– Zimowanie łodzi: ląd
– Dostępne: WC, pralnia, prąd, parking, prysznic, Internet, woda pitna.
– W promieniu 1 kilometra: paliwo, sklep, lekarz, bankomat, gaz, bar, apteka
– Email: port@dziwnow.pl; marinadziwnow@gmail.com; www.portdziwnow.pl

MARINA SEZONOWA
Uzupełnieniem całorocznego portu jachtowego jest tzw. Przystań Sezonowa, która została oddana do użytku wiosną 2012 roku, a która stanowiła pierwszy element tworzenia nowej, budowanej w oparciu o europejskie standardy i fundusze, żeglarskiej infrastruktury.
W ramach tej inwestycji, (budowa mariny całorocznej była wówczas na etapie prac projektowych) powstała sezonowa przystań jachtowa wzdłuż bulwaru Wybrzeże Kościuszkowskie (od strony Zatoki Wrzosowskiej).
Cumować tutaj (przy pływających pomostach) może 30 jachtów. Przy nabrzeżu stoją postumenty poboru prądu i wody. Na terenie przystani jest budynek z pełnym zespołem sanitarnym oraz pomieszczenia dla bosmana. Przystań jest czynna w okresie od maja do września. Cały teren przystani jest monitorowany.
Przystań Sezonowa
– Dziwnów, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 2a, Tel. +48 91 38 11 235; kom. 505 589 641
– Współrzędne: 54°01’34’’N, 14°46’03’’E
– Głębokość toru: 3,5m
– Głębokość portu: 2,5 – 3,5m
– Manewrowanie: silnik
– Dostępne: WC, pralnia, prąd, parking, prysznic, Internet, woda pitna.
– W promieniu 1 kilometra: paliwo, sklep, lekarz, bankomat, gaz, bar, apteka
– Email: marinadziwnow@gmail.com
Oba te obiekty, dzięki swojemu położeniu oraz wykonaniu w oparciu o najnowsze trendy architektoniczne i użytkowe, stają się żeglarską wizytówką nie tylko gminy Dziwnów, ale też całego regionu. Dzięki temu, miasto takie jak Dziwnów, z niemal każdej strony otoczone wodą, staje się atrakcyjne dla żeglarzy lubujących się nie tylko w pływaniu śródlądowym, ale i morskim. A to z kolei otwiera gminę nie tylko na nową rzeszę turystów, ale pozwala też na dalszy rozwój, którego jednym z filarów jest właśnie szeroko pojęta turystyka wodna.

WYWIAD Z BURMISTRZEM DZIWNOWA DOTYCZĄCY ROZWOJU ŻEGLARSTWA W GMINIE DZIWNÓW:

ŻEGLARSKIE PLANY INWESTYCYJNE
Niewątpliwe najbliższe miesiące i lata to z jednej strony tworzenie otoczenia infrastrukturalnego dla wybudowanych marin, z drugiej zaś aktywne ich promowanie, przy czym rzecz na tym się nie kończy. Od lat funkcjonuje w Dziwnowie ośrodek sportów wodnych i po przeprowadzonych w lipcu 2014 roku regatach mistrzowskich, dość poważnie myślimy o jego znaczącym rozbudowaniu i doposażeniu.
Potencjał, jak się okazuje, mamy spory, możliwości także, a położnie geograficzne wręcz wymarzone. A właśnie w Ośrodku Sportów Wodnych „zarażamy” dzieci i młodzież żeglarstwem. To właśnie tam stawiają swoje pierwsze kroki i to tam dajemy im szansę na poznanie żeglarskiego rzemiosła.
Również zakończenie remontu portu rybackiego pośrednio podnosi nasze możliwości żeglarskie, bowiem wspólnie z Portem Jachtowym rysuje się naprawdę spory kompleks portowy, który będzie miał odpowiednie zaplecze logistyczne i remontowe. Obie te jednostki portowe, choć o odrębnym przeznaczeniu, mogą jednak funkcjonować w symbiozie, która pozwoli na dynamiczny i korzystny dla każdego rozwój.
Podsumowując – udało się wiele, bo jeśli dołożymy do tego zakończony remont falochronów, choć wymagający jeszcze drobnych poprawek, to nasze czołowe lokaty w krajowych rankingach inwestycyjnych przestają dziwić. Efekty tych prac są widoczne gołym okiem i już bardzo wpłynęły na postrzeganie całej gminy. Stajemy się powoli ważnym ośrodkiem żeglarskim, który jest dostrzegany nie tylko w kraju, ale też za granicą.
Co jednak ważne – inwestycje w infrastrukturę żeglarską i morską, dają także wymierne korzyści mieszkańcom, także tym, którzy z żeglarstwem nie są w jakiś szczególny sposób związani. Drogi dojazdowe do marin i przebudowy już istniejących, remont portu rybackiego czy parku – na tym korzystamy wszyscy. A na tym nie koniec. Plany rozwojowe są długie i rozłożone na lata, ale stworzone w ostatnich latach podstawy są na tyle mocne, aby na ich bazie podejmować się kolejnych wyzwań.

REGATY ORGANIZOWANE PRZEZ DZIWNÓW
Odkąd powstały nowe mariny zainteresowanie żeglarzy Dziwnowem osiągnęło rekordowe wręcz rozmiary. Żeglowanie stało się w ostatnich latach bardzo modne, a co szczególnie ważne, coraz bardziej dostępne. jachtów przybywa, a Dziwnów z racji swojego położenia i zaplecza portowego staje się niemal obowiązkowym punktem w turystyce wodnej. Jednak na turystyce rzecz się nie kończy, bowiem walory jakie oferuje gmina dostrzegają też żeglarskie federacje czy organizatorzy regat. Miniony rok (2014) był w tym kontekście przełomowy. Byliśmy gospodarzami szeregu regat o bardzo różnym wymiarze, natomiast naszym flagowym przedsięwzięciem była organizacja Mistrzostw Świata w żeglarskiej klasie Laser Radial.

Regaty mistrzowskie poprzedziły zawody w ramach Europa Cup, które były dla nas czymś w rodzaju przetarcia i próby generalnej. Łącznie, zmagania na dziwnowskim akwenie, jeśli wliczymy w to treningi, trwały blisko miesiąc. Obsada regat była bardzo mocna (łącznie blisko 400 zawodników), i co było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem, wyjątkowo liczna. Gościliśmy nie tylko zawodników i ekipy z kilku kontynentów i przeszło pięćdziesięciu krajów, ale też ważnych przedstawicieli żeglarskiego świata, których opinie, bardzo dobre o organizacji zawodów, pozwalają sytuować nas w gronie liczących się graczy o organizację kolejnych regat, także na poziomie światowym. A musimy wziąć pod uwagę, że Dziwnów stanął w jednym rzędzie nie tylko z dużymi, światowymi ośrodkami żeglarskimi, ale też krajami, gdzie z racji warunków pogodowych, żeglarstwo można uprawiać cały rok.

Smaczku całości dodaje jeszcze fakt, iż klasa Laser jest klasą olimpijską, a to oznacza, iż miejsca rozgrywania regat w tej klasie są dobierane szczególnie uważnie. Oczywiście wybranie nas do organizacji było bardzo dużym wyróżnieniem i zaszczytem, ale też wyzwaniem. Stawka była bardzo duża, ale poradziliśmy sobie z tym w opinii uczestników i grona sędziowskiego celująco.
Regaty mistrzowskie nie były jednak jedynymi. W czerwcu 2014 roku sezon regatowy otworzyliśmy zawodami „Mantra Cup”, natomiast w sierpniu na dziwnowskim akwenie były rozgrywane regaty „Unity Line”, które choć nie związane ze sportem wyczynowym, były bardzo interesujące.

Dzięki licznej, także międzynarodowej obsadzie, Dziwnów poznała kolejna grupa żeglarzy, z których niemal wszyscy zapowiadają tutaj częste powroty. Już teraz mamy też sygnały o chęci organizacji tutaj zgrupowań żeglarskich czy wybiegających na kolejne lata propozycjach organizacji kolejnych zawodów (w tym Mistrzostw Świata w klasie Opitmist). Wszystkie te sygnały, ale też opinie sugerują jedno – zaistnieliśmy nie tylko na żeglarskiej mapie Polski, ale też w świadomości wielu ważnych w światowym żeglarstwie ludzi. I choć wiemy, że pracy przed nami jeszcze sporo, to mając tak dobre notowania, łatwiej jest tworzyć bardzo dobrą markę, którą mamy nadzieję, Dziwnów stopniowo się staje.

ZACHODNIOPOMORSKI SZLAK ŻEGLARSKI
Obecność na szlaku jest dla nas bardzo ważna, bowiem dzięki temu jesteśmy częścią flagowej inwestycji żeglarskiej w tej części kraju. Powstające w różnych miejscach nowe mariny, rozwijająca się infrastruktura związana nie tylko z żeglarstwem, ale i całym zapleczem sportów wodnych służąc dalszemu rozwojowi, sprzyja też kolejnym inwestycjom. Dzięki temu stajemy się jako cały region bardzo atrakcyjni nie tylko turystycznie, ale też inwestycyjnie, bowiem powstają nowe bazy noclegowe, drogi dojazdowe, rozwija się zaplecze gastronomiczne, sprzętowe. Innymi słowy warto tu wydawać pieniądze, bowiem turystyka wodna może być (i powoli się staje) jednym z filarów nie tylko promocji regionu, ale i jego dochodów. A o tym, że cały szlak jest bardzo malowniczo położny i oferuje rzadko spotykane doznania krajobrazowe, wspominać chyba nie muszę. Przekonać się o tym może każdy osobiście i do tego gorąco zachęcam.
Podsumowując – idea szlaku i wizja jego rozwoju jest w moim odczuciu bardzo dobrze przemyślana i wzorcowo realizowana. A biorąc pod uwagę fakt, iż jesteśmy dopiero na początku drogi i budowania marki całego szlaku (choć już coraz bardziej znanego), przyszłość rysuje się w naprawdę dobrych kolorach.
Oczywiście Dziwnów i cała gmina, co zrozumiałe, są mi najbliższe, jednak z dużą satysfakcją patrzę też na możliwość współpracy w ramach szlaku z innymi gminami czy podejmowania z nimi wspólnych przedsięwzięć. Takie partnerskie podejście, razem z władzami na szczeblu wojewódzkim będzie sprzyjało nie tylko każdemu z osobna, ale też całemu projektowi. My, ale też wielu moich kolegów z innych gmin jesteśmy na takie wspólne działanie otwarci.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ DZIWNÓW I CZY LEPIEJ OD STRONY WODY CZY LĄDU ?
Odpowiem tak – z każdej strony. Każdego, bez względu na to, skąd przypłynie czy przyjedzie, będziemy gościli tak samo serdecznie. A nasze położnie, unikalne nie tylko w skali kraju, ale też Europy, pozwala na korzystanie nie tylko z akwenów śródlądowych, ale też morskich. Dzięki dwóm marinom jesteśmy w stanie przyjąć dość dużo jachtów zapewniając im jednocześnie odpowiednie zaplecze postojowe. Docenili to liczni goście, którzy swoje rejsy po szlaku właśnie w Dziwnowie przerywali na kilka dni dłużej. Dlaczego ? Pewnie dlatego, że latem, choć nie tylko wtedy, wiele się u nas dzieje. Nasza sezonowa oferta jest tak skrojona, aby każdy mógł znaleźć tu coś ciekawego dla siebie, a osią przewodnią całości jest ruch i aktywny wypoczynek. Nie zapominamy jednak i o tych, którzy cenią sobie spokój i nieco wolniejszy tryb funkcjonowania. Sport i jego promocja czy to w ujęciu wyczynowym czy rekreacyjnym, to hasła od lat wpisane w niemal każde nasze przedsięwzięcie.

I bardzo się cieszę z tego, że w tak usportowioną gminę możemy teraz dodać kolejny element, czyli wszystko to, co jest kojarzone z żeglarstwem (wyczynowym i rekreacyjnym).
Tak więc cóż, pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich do naszej gminy, życząc wszystkim żeglarzom pomyślnych, silnych wiatrów, a ster … oczywiście na Dziwnów !!!