Gmina Dziwnów położona jest w północno – zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Ciekawie umiejscowiona, pomiędzy trzema akwenami wodnymi: Morzem Bałtyckim od północy, Zalewem Kamieńskim/Wrzosowskim od południa oraz cieśniną Dziwna łączącą Bałtyk z Zalewem, stanowi prawdziwą gratką dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Od strony lądowej otoczona lasami, swoim zachodnim krańcem sąsiadując z obszarem Wolińskiego Parku Narodowego, stwarza niemal idealne warunki dla poszukujących aktywnego wypoczynku i zdrowotnych, nadmorskich spacerów.
Takie usytuowanie, to także magnes dla inwestorów, bowiem rozbudowana w ostatnich latach infrastruktura (drogowa, wodociągowa, portowa), wysokie miejsca w rankingach inwestycyjnych czy coraz wyższy komfort życia mieszkańców, tworzą tutaj bardzo solidny fundament dla rozwoju biznesu.Przeszło 3790 ha, które stanowią obszar gminy, zamieszkuje ponad 4000 mieszkańców, a długość linii brzegowej, która wyznacza północną granicę lądową, wynosi blisko 18 kilometrów. W skład gminy Dziwnów wchodzą cztery miejscowości: Dziwnów, który w styczniu 2004 roku uzyskał prawa miejskie, Dziwnówek, Międzywodzie oraz Łukęcin.

Każda z nich położna jest nad morzem, dysponując jednocześnie rozbudowaną i zróżnicowaną bazą noclegową. W roku 2006 Komisja Europejska zakwalifikowała plaże wszystkich miejscowości gminy Dziwnów do grupy kąpielisk spełniających najwyższe standardy sanitarne. Warto przy tym zaznaczyć, iż gminne plaże należą do jednych z najszerszych na bałtyckim wybrzeżu, a do tego temperatura morza w ich rejonie, ze względu na korzystne warunki wietrzne (i prądy wodne), należy do najwyższych wśród
bałtyckich kąpielisk. Gminne miejscowości poza typowo turystycznymi walorami, mają jeszcze te, które dotyczą bezpośrednio zdrowia. Charakteryzując się typowo uzdrowiskowymi warunkami, m. in. dzięki dużej (nawet jak na nadmorskie warunki) zawartości jodu w powietrzu, wypoczynkiem tutaj można wspomagać leczenie chorób o podłożu kardiologicznym i dróg oddechowych.
Gmina może się też pochwalić szeregiem bardzo komfortowych obiektów wypoczynkowych i noclegowych, zadbanymi i oferującymi wysoki standard polami biwakowymi, a do tego sporą bazą kwater prywatnych. Bez wątpienia, każdy będzie mógł znaleźć tutaj miejsce dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb.

Na liczne rzesze turystów czekają oprócz słonecznych plaż i ciepłego morza, także parki, lasy, a na spragnionych wrażeń i zabawy – liczne imprezy o różnorodnej tematyce i profilu. Szczególnie godny polecenia jest użytek ekologiczny „Martwa Dziwna”, będący dawnym naturalnym ujściem rzeki Dziwny – przepiękna, pełna zielenie cicha okolica, w której obok jeziora znajdziemy wiele prawnie chronionych gatunków flory i fauny.

Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje mikołajek nadmorski – przyrodniczy symbol Dziwnowa, który znalazł swoje miejsce w herbie gminy. Przez tę okolicę prowadzi także ścieżka rowerowa oraz piesza. Gmina może się też pochwalić szeregiem innych atrakcji. Można do nich z pewnością zaliczyć most zwodzony – jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Warto także wybrać się w rejs po morzu i zalewie statkami wycieczkowymi, zbudowanymi na wzór okrętów pirackich. Z kolei nowoczesna hala sportowo-widowiskowa udostępnia m.in.: solarium, saunę i siłownię.

Tuż obok niej można przespacerować się Aleją Gwiazd Sportu, na której znajdują się postumenty z replikami medali, które odsłonili sławni polscy sportowcy i ludzie związani ze sportowym środowiskiem. Z tym wyjątkowym miejscem związana jest najważniejsza i mająca już wieloletnie tradycje impreza – Festiwal Gwiazd Sportu. W czasie jej trwania Dziwnów na kilka dni staje się miejscem, gdzie można spotkać wielu mistrzów polskiego sportu. Odbywają się wówczas liczne zabawy, turnieje, gry sportowe z ich udziałem, a także wybory Miss Sportu.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w programie gminnych imprez, jest Dzień Grecki, podczas którego poza oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi uchodźców greckich, przybyłych do Dziwnowa w 1949 r. i leczonych w szpitalu wojskowym, organizowane są koncerty muzyki greckiej czy degustacje specjałów greckiej kuchni.

Ponadto nie sposób nie kojarzyć Dziwnowa z Neptunaliami – imprezą organizowaną od wielu lat, podczas której oprócz zabaw i koncertów można obejrzeć, a nawet wziąć udział, w chrzcie morskim. Credo naszej gminy to „aktywny wypoczynek”, a co za tym idzie promocja zdrowego trybu życia. Od lat staramy się w naszej strategii promocyjnej sytuować gminę nie tylko jako wymarzone miejsce letniego (całorocznego) wypoczynku czy region sprzyjający inwestycjom, ale też uwypuklić tzw. sportowy wizerunek. Oznacza to jedno – sport i jego rekreacyjno-masowa odmiana, cieszą się u nas specjalnymi względami. Nie zapominamy naturalnie o tzw. „wyczynowcach”, bo baza sportowa, którą od lat z sukcesami rozbudowujemy, jest przeznaczona dla każdego adepta sportowego wysiłku. To powiązanie sportu wyczynowego z rekreacją zaczyna przynosić wymierne efekty, bowiem młodzież otrzymuje przykład, za którym może podążać, zaś kluby myśląc o napływie nowych zawodników bardzo mocno wspierają takie działania. Tak więc łączymy przyjemne z pożytecznym, a biorąc pod uwagę fakt, iż dbanie o kondycję, a co za tym idzie zdrowie kształtowane aktywnością fizyczną, jest w kraju mocno promowane, nasze projekty idealnie wpisują się w ten trend. Co także godne podkreślenia – z racji naszego położenia, obok dyscyplin typowo lądowych, coraz popularniejsze zaczynają być sporty wodne. W ostatnich latach znacząco rozbudowaliśmy konieczną do tego infrastrukturę (dwie mariny i ośrodek sportów wodnych) i z powodzeniem organizujemy różnego rodzaju regaty (także o randze mistrzowskiej). Ale żeglarstwo to nie tylko rywalizacja, to także coraz popularniejszy wypoczynek na wodzie. Jeśli dodamy do tego coraz większe zainteresowanie młodzieży zgłębianiem żeglarskich tajników i coraz większą frekwencję na organizowanych kursach, to okazuje się, że sport lądowy uzupełnia się ze sportami wodnymi, a przed każdym chętnym do odrobiny zaangażowania, rysują się bardzo szerokie możliwości.

Podsumowując – stawiamy na sport, sport w wydaniu masowym i dla każdego. Nie zapominamy przy tym, że dobry przykład to obok zawodników tzw. czynnych, także dobra i posiadająca doświadczenie kadra szkoleniowa. Staramy się to łączyć i dawać przykład innym. Na terenie gminy można też znaleźć wiele pomników, których celem jest upamiętnienie ważnych dla regionu wydarzeń.
Dziwnów:
– Pomnik Zwycięstwa – położony przy zbiegu ulic Kpr. Koniecznego i Wybrzeże Kościuszkowskie
– Pomnik upamiętniający uchodźców greckich, którzy potajemnie przybyli do Dziwnowa
w 1949 r. – położony na terenie Jednostki Wojskowej
– Pomnik „Rybakom, Którzy Oddali Życie Morzu”, położony przy nabrzeżu rzeki Dziwny
– Płyta pamiątkowa uchodźców greckich z 1949 r. – położona przy ul. Parkowej
– Pomnik Spadochroniarzy – położony przy ul. Reymonta
– Płyta upamiętniająca nadanie praw miejskich Dziwnowowi w 2004 r.
– Płyta upamiętniająca Papieża Jana Pawła II i nadająca hali sportowo-widowiskowej nazwę Kompleksu Widowiskowo-Sportowego im. Jana Pawła II.
– Obelisk ku pamięci Piotra Nurowskiego – prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Dziwnówek:
– Pomnik Zwycięstwa – położony przy drodze wojewódzkiej nr 102.

DANE GEOGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE:
Powierzchnia 37,91 km²
Liczba sołectw 6
Liczba miejscowości 4
Województwo: Zachodniopomorskie
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZKA