Kampania – Świadome samoleczenie

Z roku na rok zwiększa się sprzedaż leków a co za tym idzie i ich spożycie. Leki dostępne bez recepty i suplementy diety stosuje 89 proc. dorosłych Polaków. Najczęściej są to środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz łagodzące objawy przeziębienia lub grypy. Pod względem ilości zażywanych środków przeciwbólowych zajmujemy drugie miejsce w Europie. Niestety przyjmowanie leków przez pacjentów nie zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznego ich stosowania. Blisko 40% Polaków nie czyta ulotek dołączonych do leków dostępnych bez recepty.

W odpowiedzi na ten problem Stowarzyszenie „Równość na Fali” w ramach udzielonego przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dotacji realizuje kampanię „Świadome samoleczenie”. Kampania ma zasięg wojewódzki, a jej celem jest wyposażenie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w wiedzę nt. niebezpieczeństw związanych z niekontrolowanym zażywaniem leków bez recepty.

Skutki, zagrożenia, wskazówki dotyczące zażywania leków można zostały przedstawione na stronie internetowejwww.swiadomesamoleczenie.pl oraz fanpage’u http://www.facebook.com/swiadomesamoleczenie. Kampania promowana  jest także na plakatach i ulotkach rozprowadzanych na terenie województwa oraz na klipach na kanale youtube https://www.youtube.com/channel/UCQgTkb8sBC13YiGVeswLQIA/

Pamiętajmy, że żaden lek nie jest  pozbawiony działań niepożądanych.  Przyjmowane leków w ilości większej niż zalecana w ulotce, może powodować uzależnienie.  Jeśli zażywasz leki to zrezygnuj z picia alkoholu, by uniknąć nieprzyjemnych a często wręcz groźnych dla zdrowia i życia interakcji.  Pamiętajmy, że ból nie jest chorobą, ale objawem choroby.  Ból bywa sygnałem, że organizm może potrzebować pomocy medycznej. Samodzielne przyjmowanie leków może maskować prawdziwe dolegliwości.