Festiwal Piłki Nożnej im. Jana Pawła II

„OBY SPORT PROMOWAŁ RADOŚĆ ŻYCIA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, ZDOLNOŚĆ DO POŚWIĘCEŃ I SZACUNEK DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA”

JAN PAWEŁ II

Dnia 30.05.2018 r. już po raz kolejny odbył się Festiwal Piłki Nożnej im. Jana Pawła II.

Uczestniczyły w nim reprezentacje Przedszkola Publicznego „Promyk Słońca” i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dziwnowie.  W związku z olbrzymim zainteresowaniem od trzech lat organizujemy turniej również dla klas IV – VII . W tym roku (po raz pierwszy dla klas VII. Druga część Festiwalu dla klas starszych odbędzie się 7 czerwca o godzinie 13.30. Turniej odbył się w hali widowiskowo – sportowej noszącej imię wielkiego Polaka.  Naszym celem było :

 • Kultywowanie i rozwijanie wiedzy o Janie Pawle II
 • Poszukiwanie celów życiowych i wartości
 • Kształtowanie postaw zdrowej rywalizacji
 • Rozwijanie pasji sportowych
 • Popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci
  Popularyzacja piłki nożnej z okazji Mistrzostw Świata w Rosji
 • Krzewienie kultury fizycznej i sportu
 • Gra fair play
 • Rozwijanie kulturalnego dopingu
 • Pomoc innym
 • Integracja pomiędzy placówkami oświatowymi na terenie gminy
 • Uczestnictwo rodziców w zajęciach dzieci
 • Propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania
 • Umiejętność zwyciężania i ponoszenia porażek
 • Rozwijanie i zacieśnianie więzi  rodzinnej
 • Odkrywanie młodych talentów
 • Kształtowanie nawyków aktywnego i pożytecznego spędzania czasu
 • Kształtowanie uczuć religijnych
 • Wyeliminowanie agresji, złych emocji
 • Wspomaganie pozytywnych emocji

Po uroczystym  otwarciu nastąpiło losowanie drużyn biorących udział w Festiwalu. Były to te same zespoły, które wystąpią podczas Mistrzost Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji. Grupę „polską” reprezentowało przedszkole a pozostałe drużyny – Szkoła Podstawowa. Mecze jednocześnie były rozgrywane na dwóch boiskach. Wyniki poszczególnych meczy, znajdują się na końcu artykułu.

 

Rywalizacja była bardzo zacięte i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Każdy zespół grał z każdym, z podziałem na przedszkole i na szkołę.

Po bardzo wyrównanej walce zwyciężyła Brazylia (III b), drugie miejsce przypadło Meksykowi (III a). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec (II a ).

W grupie przedszkolnej bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli japończycy którzy wygrali wszystkie mecze. Drugie miejsce zajęła Polska, trzecie Kolumbia. Wartym uwagi pozostaje fakt, że „nasza reprezentacja”  wygrała dwa mecze, jeden przegrywając. Drugie mejsce w grupie oznacza wyjście z grupy i dalszy udział w turnieju piłkarskim.

Naszym celem było również rozwijanie kulturalnego dopingu i gry fair play.

Doping przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Dzieci przygotowały piosenki, transparenty, malowały twarze. Podczas meczów panował ogromny hałas porównywalny tyko z tym który panuje na stadionach podczas meczów reprezentacji. Bardzo aktywnie w doping włączyły się panie wychowawczynie.

Nie mniejszym zaangażowaniem wykazali się rodzice którzy dopingowali swoje pociechy.

Trudno było wybrać najlepszych zawodników. Wszyscy bardzo się starali. Jednak trzeba było wybrać tych najlepszych. Zostali nimi Ronald Galczak, Adrian Stria, Daniel Hryszan, Oliwier Hertmanowicz, WiktorTomaszewicz, Tymoteusz Skrzypczyk, Mateusz Okołokułak,  Piotr Jaźwiński, Michał Mazur, Zosia  Udycz.

Po rozegraniu wszystkich meczy nastąpiło wręczenie nagród. Zwycięskie drużyny otrzymały koszulki z logo imprezy i puchary . Najlepsi zawodnicy zostali uchonorowani  pamiątkowymi statuetkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali  słodki poczęstunek w postaci pączków i inne drobne prezenty. Po raz pierwszy podczas zawodów sportowych w Dziwnowie rywalizujący w nich uczniowie otrzymali “dozwolone wspomaganie”  – były to banany, posiadające w swoim składzie magnez i potas,  tak bardzo istotne podczas wysiłku fizycznego. W ten sposób chcielibyśmy promować również zdrowe sposób odżywiania. Tradycyjnie uczestnicy mogli uzupełnić elektolity. W tym przypadku napoje zapewnił MOSiK.

Festiwal Piłki Nożnej im. Jana Pawła II zarówno w opinii dzieci i opiekunów był bardzo udaną imprezą , mającą na celu uhonorowanie pamięci o Papieżu – patronie sportowców. Sam grał w piłkę nożną, pływał kajakiem, wędrował po górach, jeździł na nartach. Doceniał sportowców i ich wysiłek który pozwalał im zwyciężać. Często powtarzał : „ Sport budzi miłość do życia, uczy ofiarności, szacunku, odpowiedzialności, pozwalając należycie docenić wartość każdego człowieka”.

Pragniemy serdecznie podziękować osobom które pomagały przy organizacji i zrealizowaniu tej imprezy. Dziekujemy Burmistrzowi Grzegorzowi Jóźwiakowi, Dariuszowi Bojzanowi, MOSiK-owi,  Dziękujemy również za udział małym sportowcom , bez których nie udałoby się przeprowadzić tych wspaniałych zawodów.   Organizatorami i pomysłodawcami  Festiwalu są Teresa Winiarska i August Wolniakowski.

 

WYNIKI SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III :

GER IIa       MEX IIIa       CRC Ib       RUS Ia           BRA IIIb

1. GER  –  MEX  0:1
2. CRC  –  RUS  0:3
3. GER  –  BRA  0:7
4. MEX  –  CRC  7:0
5. RUS  –  GER  0:1
6. BRA  –  MEX 4:0
7. CRC  –  GER  0:3
8. MEX  –  RUS  4:0
9. CRC  –  BRA  0:6
10. RUS  – BRA  0:8

WYNIKI PRZEDSZKOLE „PROMYK SŁOŃCA”
30.05.2018 r  „GRUPA POLSKA”

GER IIa       MEX IIIa       CRC Ib       RUS Ia           BRA IIIb

1. GER  –  MEX  0:1
2. CRC  –  RUS  0:3
3. GER  –  BRA  0:7
4. MEX  –  CRC  7:0
5. RUS  –  GER  0:1
6. BRA  –  MEX 4:0
7. CRC  –  GER  0:3
8. MEX  –  RUS  4:0
9. CRC  –  BRA  0:6
10. RUS  – BRA  0:8